#Rodzina
Termin realizacji zadania publicznego: 14.07.2023 – 15.12.2025
Celem zadania publicznego jest:
1) osiągnięcie przez rodziny podstawowego poziomu stabilności życiowej, która umożliwi im dalsze wychowywanie dzieci, zapewni bezpieczeństwo, prawidłowy rozwój, dostęp do lokalnych zasobów i możliwość korzystania z przysługujących uprawnień;
2) wzmacnianie samodzielności rodzin w realizacji ich funkcji opiekuńczo-wychowawczych;
3) ochrona dziecka w sytuacjach kryzysowych wynikających z niemożności wypełniania ról rodzicielskich;
4) inicjowanie programów/ usług specjalistycznych/ poradnictwa rodzinnego na rzecz przeciwdziałania nierównościom edukacyjnym, w tym rodzin, w których dzieci czasowo przebywają w pieczy zastępczej;
5) promowanie nowych rozwiązań w zakresie wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej.
Zadanie zostanie zrealizowane poprzez następujące działania:
- Warsztaty dla rodzin zastępczych
– Komunikacja z dzieckiem – Podczas warsztatów omawiane będą zasady efektywnej komunikacji z dzieckiem, w tym jak słuchać i rozmawiać z dzieckiem, jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami komunikacyjnymi oraz jak budować pozytywny klimat w domu.
– Radzenie sobie z trudnymi zachowaniami – Rodziny zastępcze często stykają się z trudnymi zachowaniami u dzieci, dlatego omówione zostaną techniki radzenia sobie z agresją, nadmierną niepewnością, lękiem oraz innymi trudnymi zachowaniami u dzieci.
-Rozwiązywanie konfliktów – Konflikty są częścią życia każdej rodziny, dlatego nauczymy rodziny, jak radzić sobie z konfliktami w sposób konstruktywny, jak słuchać potrzeb innych osób i jak wyrażać swoje potrzeby w sposób asertywny.
-Strategie radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi – W przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej, rodziny powinny być przygotowane na szybkie i skuteczne działanie. Dlatego nauczymy ich, jak identyfikować sytuacje kryzysowe i jak działać w przypadku wystąpienia takiej sytuacji.
-Wsparcie emocjonalne – Rodziny zastępcze często potrzebują wsparcia emocjonalnego, dlatego ważne jest, aby szkolenia uwzględniały omówienie takich tematów, jak samopoczucie emocjonalne, radzenie sobie ze stresem i emocjami, dbanie o siebie i swoje potrzeby.
-Uczenie się przez doświadczenie – Ważnym elementem warsztatów dla rodzin zastępczych jest również uczenie się przez doświadczenie. Rodziny będą brać udział w ćwiczeniach praktycznych, w których będą mogły wypróbować różne strategie i techniki radzenia sobie w różnych sytuacjach.
2. Asystent rodziny
Asystent rodziny to osoba, która ma za zadanie pomóc rodzinie w realizacji celów określonych w planie wsparcia rodziny. Wsparcie asystenta rodziny będzie przybierać różne formy, w zależności od potrzeb i sytuacji danej rodziny. Poniżej kilka sposobów wsparcia asystenta rodziny:– Doradztwo i wsparcie psychologiczne
– Pomoc w planowaniu i organizacji
– Wsparcie w radzeniu sobie z wyzwaniami edukacyjnymi
– Wsparcie w zakresie opieki nad dziećmi
– Pomoc w załatwianiu formalności
– Wsparcie w kontaktach z instytucjami
– Edukacja i szkolenia
3. Grupy wsparcia
Grupa wsparcia dla rodzin to zorganizowane spotkanie rodziców lub opiekunów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i uczą się nawzajem, jak radzić sobie z wyzwaniami związanymi z opieką nad dziećmi. Podczas takich spotkań poruszane są tematy z zakresu:
– Komunikacji w rodzinie
– Radzenia sobie z trudnymi zachowaniami dziecka
– Rozwiązywania konfliktów w rodzinie
– Wspieranie rozwoju dziecka
– Samopomocy i wsparcia emocjonalnego
– Edukacji i szkoleń
4. Terapeutyczne wyjazdy weekendowe dla rodzin
Doskonałym sposobem na wzmocnienie więzi rodzinnych są weekendowe wyjazdy terapeutyczne, które zapewnią rodzinom czas na relaks, ale także na rozwój umiejętności i kompetencji. Podczas wyjazdu członkowie rodzin będą mogli skorzystać:
-a) Z warsztatów obejmujących tematy:
-Program parentingowy, skupiający się na rozwijaniu umiejętności wychowawczych i radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami w rodzinie.
-Program rozwoju umiejętności opiekuńczych, który ma na celu rozwijanie umiejętności dotyczących karmienia, pielęgnacji i ogólnej opieki nad dzieckiem.
-Program promocji zdrowego stylu życia, zachęcający rodziców do prowadzenia zdrowego stylu życia i wprowadzania zdrowych nawyków w życie rodziny.
-Program wsparcia rodziców w trudnych sytuacjach, zapewniający rodzicom wsparcie w trudnych sytuacjach, takich jak rozwody, utrata pracy czy choroba w rodzinie.
-Program edukacyjny dla rodziców, zwiększający wiedzę na temat zdrowia, edukacji, bezpieczeństwa i praw dziecka.
b) Z warsztatów rekreacyjno – rękozielniczych
– Sztancowanie toreb
– Lepienie w glinie samoschnącej
– Spacery z przewodnikiem,
– Zawody sportowe i między rodzinne, takie jak szukanie skarbów, golfopiłka, badminton, frisbee czy przeciąganie liny.
Działania w projekcie są skierowane do rodzin z systemu pieczy zastępczej, reintegrowanych rodzin wielodzietnych oraz dzieci zagrożonych sieroctwem, a także rodzin z problemami bezradności w sprawach opiekuńczo–wychowawczych, ze zdiagnozowanym już kryzysem w rodzinie z gmin miejsko-wiejskich, wiejskich oraz wiejsko miejskich:
Radzymin – 2023
Jabłonna – 2024
Serock – 2025
Zapisy i więcej informacji:
+48 577 400 801
Zadanie publiczne sfinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego
Zapisy i informacje
Telefon
+48 512 742 201
kontakt@projektwalizka.org
Nasze Social Media o projekcie
Fundacja Projekt Walizka
Biuro fundacji
Al. Solidarności 68/121
00-240 Warszawa
KRS: 0000502218
REGON: 147147657
NIP: 5213669853
Telefon -biuro projektów
+48 730 800 251
Nr Konta fundacji
PKO SA
29195000012006005184990002
Newsletter
Zapisz się do naszego Newslettera i bądź na bieżąco.